TRWAŁOŚĆ KOSTKI I JEJ KOLOR LEPIEJ WYBRAĆ BRUK, CZY GRANIT?

Zastanawiając się nad wyborem kostki brukowej, należy zwrócić uwagę na miejsce jej ułożenia, a co za tym idzie trwałość kostki. Z innego materiału układa się drugi, po których będą jeździć ciężkie pojazdy, a z innego chodniki, po których będą przechadzać się piesi. Zwyczajna kostka brukowa nadaje się przede wszystkim do miejsc, które będą wykorzystywane jako chodniki, parki, tarasy, czy podjazdy dla lekkich samochodów. Jeśli natomiast brukarstwo ma zostać wykonane na drogach po których często jeżdżą samochody, lub istnieje duże ryzyko ścierania nawierzchni, lepiej zainwestować w granitową kostkę, charakteryzującą się zwiększoną odpornością na ścieranie i nacisk. Układanie kostki brukowej w takich miejscach wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania podłoża, tak by materiał się nie zapadał, ani nie ulegał odkształcaniu. Kostka granitowa dobrze poddaje się obróbce, dzięki czemu ich ścisłe ułożenie dobrze wpływa na trwałość nawierzchni.

Warto również zastanowić się nad kolorystyką. Kostka brukowa jest produkowana w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu w sprzedaży jest do dyspozycji wiele ciekawych rozwiązań. Warto poradzić się fachowca jaki rodzaj materiału wybrać, aby spełniał jak najlepiej swoje funkcje. Na rynku dostępne są właściwie wszystkie kolory kostki brukowej, jakie można sobie wyobrazić, dlatego dobranie ich odpowiednio do swojej wizji, nie powinno stanowić problemu. Nie należy jednak przesadzać z różnorodnością kolorów, o ile nie ma to być jakieś szczególne miejsce. Najważniejsza jest estetyka i harmonijność wzorów i kolorów. Układanie kostki brukowej to prawdziwa sztuka, a dobre brukarstwo jest niczym malarstwo na nawierzchni.

Na chodniki najlepiej nadaje się zwykła kostka brukowa w szarym lub czerwonym kolorze dla odróżnienia pomiędzy ścieżką dla pieszych, a drogą rowerową. Taką samą kolorystykę stosuje się na podjazdach i parkingach, by odróżnić pasy ruchu i miejsca parkingowe. Jeśli planujesz ozdobić własny plac przed domem albo taras, wybór kolorystyki zależy tylko od ciebie. Planując stworzyć jakieś konkretne wzory na przykład kręgi, liście, czy kwiaty powinno się wybrać taką kolorystykę, by pasowała do geometrii kształtów i nie zaburzała ich estetyki. Ale tak naprawdę wszystko zależy tylko i wyłącznie od ciebie, bo kto ci zabroni mieć przed domem chodnik wyłożony różnokolorową kostką brukową. Brukarstwo to sztuka, a w sztuce nie istnieją ograniczenia, także do dzieła – niech wszyscy zazdroszczą pięknie ułożonej ścieżki do twojego domu. 

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ TO NASZA PASJA


Copyright © 2020 układanie kostki brukowej | usługi brukarskie | brukarstwo wronki | brukarstwo szamotuły | układanie kostki brukowej wronki | układanie kostki brukowej szamotuły. Wszelkie prawa zastrzeżone.