PODBUDOWA – NIE WARTO OSZCZĘDZAĆ NA BETONIE

Gdy chodzi o układanie kostki brukowej, niezwykle istotną sprawą, odpowiadającą za trwałość całej nawierzchni jest przede wszystkim wykonanie odpowiedniej podbudowy na której będzie ona ułożona. Sama kostka brukowa nie jest bowiem wystarczającym materiałem aby z niej wykonać nawierzchnię. To jaką podbudowę trzeba wykonać uzależnione jest od bardzo wielu czynników, przede wszystkim tego, pod jakie obciążenia dana nawierzchnia ma być przeznaczona.

Na pewno wiadomo jedno – ilość betonu musi być wystarczająca, gdyż to właśnie ona decyduje o tym, że podbudowa będzie trwała. Standardem jednak jest aby ilość betonu wynosiła minimum 10 centymetrów przy założeniu że do jej wykonania stosuje się beton B 7,5. Na betonie musi się znaleźć warstwa piasku, tak zwany plant piaskowy, który ma pomóc w odpowiednim i równym ułożeniu kostki. Pod samochody osobowe i dostawcze wystarczająca będzie kostka o grubości 8 cm, zaś na chodniki i tak zwane ciągi piesze, gdzie nie odbywa się ruch pojazdów, z powodzeniem zastosować można kostkę 6 centymetrową. Wraz ze wzrostem planowanych na nawierzchnię obciążeń należy zwiększać grubość warstwy betonowej oraz rodzaj betonu. Jeżeli nawierzchnia przeznaczona jest pod tiry, dobrze jest zastosować 15 centymetrową warstwę betonu B 10, i zdecydować si e na ułożenie kostki o grubości 10 centymetrów.

Wtedy cała nawierzchnia jest niezwykle solidna i wytrzyma nacisk wielu ton. Często rodzaj podbudowy zależy także od gruntu rodzimego na którym jest ona wykonywana, gdy jest to grunt tak zwany wysadzinowy, do którego zalicza się na przykład glinę, warto jest zwiększyć warstwę betonu w podbudowie, można także zastosować najpierw tak zwaną poduszkę piaskową, która zapobiega ruchom całej nawierzchni. Jeżeli na nawierzchni ma być wykonana kostka granitowa, dla wykonania podbudowy nie ma to znaczenia, powinna ona być tak samo solidnie wykonana.

Obecnie coraz więcej firm, których domeną jest brukarstwo, przy układaniu nawierzchni decyduje się na zakup gotowego betonu, który jest dostarczany z betoniarni. Wtedy wiadomo, ze każda partia ma dokładnie takie parametry, jakie powinien spełniać beton danej kategorii. Bardzo często w miejscach, gdzie prowadzona jest sprzedaż kostki brukowej znaleźć można informacje o tym, gdzie znajdują się najbliższe miejsca, w których można kupić taki gotowy beton. Warto czasem zapłacić nieco więcej za beton, ale mieć pewność, że jest on przede wszystkim odpowiedniej jakości, gdyż tylko wtedy daje to gwarancję odpowiedniego wykonania podbudowy.

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ TO NASZA PASJA


Copyright © 2020 układanie kostki brukowej | usługi brukarskie | brukarstwo wronki | brukarstwo szamotuły | układanie kostki brukowej wronki | układanie kostki brukowej szamotuły. Wszelkie prawa zastrzeżone.