budowa ścieżek, chodników i parkingów
układanie dróg dojazdowych do posesji
wykonywanie elementów małej architektury
remont, oraz odnowa istniejących ciągów komunikacyjnych
projektowanie, oraz pomoc przy wdrażaniu własnych pomysłów
budowa ścieżek, chodników i parkingów
układanie dróg dojazdowych do posesji
wykonywanie elementów małej architektury
remont, oraz odnowa istniejących ciągów komunikacyjnych
projektowanie, oraz pomoc przy wdrażaniu własnych pomysłów
układanie dróg dojazdowych do posesji

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ

Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej, granitowej lub łupka granitowego jest NA LATA !!!
Przed podjęciem decyzji należy pamiętać, że nie jest to element posesji, który będą Państwo często zmieniać. Warto zastanowić się czy wykonać jakieś motywy dekoracyjne (np. wzory, liście, koła itp.), czy raczej zachować prostotę.

Nawierzchnia musi być tak wykonana, aby wytrzymała wiele lat i przez te lata się PODOBAŁA.
Dlatego warto przed podjęciem tak ważnej decyzji, troszkę pojeździć – pooglądać u innych, sprawdzić w Internecie różne projekty, zobaczyć wystawki u renomowanych producentów i na tej podstawie wyrobić sobie własny pomysł.

Warto również dłuższą chwilę zastanowić się nad wyborem firmy, która ma wykonać Państwu nawierzchnię. Odradzam wybór firm jednosezonowych, gdzie cała firma mieści się w przyczepce a gwarancja obowiązuje do bramy klienta (czyli do czasu opuszczenia posesji ). Najlepszą gwarancją na wybór dobrej firmy są jej dotychczas wykonane prace, oraz możliwość przedstawienia ich potencjalnemu klientowi.

UWAGA !!!
Jeśli nie masz czasu, nie musisz czytać poniższego tekstu. To wszystko powinien wiedzieć twój wykonawca, który powinien Cię o tym poinformować.

1. Jak wybrać kostkę Nawet najlepiej dobrana kostka nie będzie nas cieszyć, jeżeli parametry nie zostaną dopasowane do stopnia natężenia ruchu. Dlatego decydując się na zakup kostki należy wziąć pod uwagę, kto i czym będzie się po niej poruszał
- ruch pieszy (przydomowe chodniki, otoczki wokół domu, tarasy) - kostka o grubości 4 cm
- ruch pieszy i pojazdów nie mechanicznych - kostka o grubości 6 cm
- ruch samochodów osobowych - kostka o grubości 8 cm
- ruch ciężkich pojazdów - kostka o grubości 10 cm
W przypadku 3 i 4 pozycji można zastosować kostki o grubości 6 cm, oraz 8 cm jednak podbudowa powinna być grubsza ( ok. 15-20 cm).

2. Właściwa podbudowa Nośność i trwałość nawierzchni z kostki brukowej zależy od przygotowania prawidłowej podbudowy, która jest odpowiedzialna za stabilność nawierzchni i odprowadzenie wilgoci. Podbudowa powinna być przewidziana projektem uwzględniającym charakterystykę gruntu i lokalne warunki przemarzania. Na nawierzchnie piesze i rowerowe wystarczy podbudowa o grubości 10-15 cm . Dla nawierzchni przeznaczonych dla ruchu pojazdów samochodowych projektuje się podbudowę o grubości 20-30 cm . Warstwa odsączająca powinna zapewnić odprowadzenie nadmiaru wilgoci z podbudowy, zapobiegając wysadzinom nawierzchni w okresie zimowym.

Uwaga!!! Im grubsza podbudowa tym lepiej.

3. Dobór wzoru nawierzchni Gama nawierzchni dekoracyjnych i ich bogata kolorystyka umożliwia dostosowanie ich charakteru do otoczenia i architektury. Nowoczesne, jednorodne kolorystycznie nawierzchnie pasują do modernistycznej architektury miejskiej. Nawierzchnie postarzane, dzięki nowej kolorystyce melanży i postarzaniu elementów doskonale komponują się z tradycyjną architekturą i założeniami parkowymi, oraz ogrodowymi. Faktura powierzchni elementów i ich kształty inspirowane naturalnymi fakturami kamienia doskonale sprawdzą się w przydomowym otoczeniu.

4. Zarys powierzchni Kostka brukowa, nawet ta najładniejsza jest… tylko betonem. Dlatego powinna być układana w miejscach w których będzie eksploatowana – chodniki, opaska wokół budynków, miejsca parkingowe, drogi - należy unikać „ betonowej pustyni „. Trzeba wystrzegać się tzw. „ martwych pól „ , w których położona kostka i tak nie będzie nigdy używana. W takich miejscach można wkomponować zieleń, rośliny, które nadadzą nawierzchni estetyczny wygląd. Warto również na sucho sprawdzić gdzie jeździmy samochodem, gdzie chcielibyśmy parkować, jak wjeżdżamy do garażu, jak dochodzimy do domu, żeby powierzchnia kostki była akurat na nasze potrzeby. Najlepszym punktem odniesienia są nasze stare wydeptane ślady. Przed ułożeniem kostki powinni państwo zastanowić się nad takimi elementami jak oświetlenie, brama wjazdowa, lub domofon, ponieważ zdarza się, że przewody elektryczne muszą być poprowadzone pod powierzchnią kostki. Uwaga!!! Oprócz estetyki, ważna jest również praktyczna strona nawierzchni.

5. Wykwity – co to jest? Biały nalot czasami pojawia się na powierzchni kostek w początkowym okresie eksploatacji. Są to wykwity wapienne. Nie są one wynikiem błędu producenta ani nie wpływają ujemnie na trwałość wyrobów. Jest to jedno z „ naturalnych „ zjawisk towarzyszących eksploatacji betonu w warunkach zewnętrznych. W trakcie użytkowania wykwity ulegają zanikowi ( ścieranie nawierzchni, zmywanie deszczem itp. ) . Czas ich zaniku zależy od intensywności eksploatacji nawierzchni i może wahać się od kilku tygodni ( np. na uczęszczanych chodnikach ) do kilku ( 2-3 ) lat ( np. na posesjach prywatnych ). Wykwity jako zjawisko nie mające wpływu na właściwości użytkowe elementów brukowych są dopuszczalne przez aprobaty techniczne i nowe normy. Wykwit można usunąć stosując specjalne impregnaty do czyszczenia kostki brukowej. Ponadto pamiętać należy, że nabywając materiał na posesje prywatne należy w miarę możliwości kupować całą ilość potrzebnej kostki jednorazowo i najlepiej z jednej partii produkcyjnej, dlatego bardzo ważne jest wykonanie projektu na podstawie którego będzie można dokładnie obliczyć ilość potrzebnej kostki. Zmiany właściwości surowców czy też zmiany warunków „ dojrzewania „ mogą powodować naturalne różnice w jednolitości zabarwienia pomiędzy partiami.

Uwaga!!! Zanim dokonasz wyboru, upewnij się, jaka gwarancja obowiązuje na dany materiał ( okres min. Wynosi 2 lata ).