budowa ścieżek, chodników i parkingów
układanie dróg dojazdowych do posesji
wykonywanie elementów małej architektury
remont, oraz odnowa istniejących ciągów komunikacyjnych
projektowanie, oraz pomoc przy wdrażaniu własnych pomysłów
budowa ścieżek, chodników i parkingów
układanie dróg dojazdowych do posesji
wykonywanie elementów małej architektury
remont, oraz odnowa istniejących ciągów komunikacyjnych
projektowanie, oraz pomoc przy wdrażaniu własnych pomysłów
układanie dróg dojazdowych do posesji

FUGOWANIE, ZAMULANIE KOSTKI BRUKOWEJ, GRANITOWEJ ORAZ ŁUPKA GRANITOWEGO

Jeśli zabierasz się za układanie kostki brukowej, warto, żebyś oprócz kształtu, koloru i materiału z którego ma być zrobiona, wziął pod uwagę spoiwo, którym ma zostać połączona kostka brukowa, tak by nie rozeszła się po miesiącu użytkowania. Nie ma nic gorszego jak zapadająca się lub wybrzuszająca nawierzchnia, lub powstające dziury pomiędzy elementami chodnika. Takie prace najlepiej powierzyć specjaliście, który doskonale zna się na brukarstwie i potrafi odpowiednio dobrać materiał z którego ma zostać zrobiona dana nawierzchnia, oraz wybrać odpowiedni sposób łączenia elementów.

Fugowanie kostki granitowej polega na stosowaniu odpowiedniego materiału – fugi – pomiędzy pojedynczymi kostkami. Można do tego używać piasku, ale takie spoiwo nie jest wodoodporne i po jakimś czasie może zostać wypłukane przez obfite deszcze. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią fugę w punktach gdzie dostępna jest sprzedaż kostki brukowej. Tam pracują fachowcy, którzy polecą ci jaki rodzaj fugi należy wybrać.

Innym sposobem może być zamulanie kostki zarówno brukowej jak i granitowej. Czyli zasypywanie zaprawą piasku wody i cementu. Taki rodzaj spoiwa jest bardzo trwały i nic nie powinno się ruszać. Ważne jest aby najpierw odpowiednio przygotować podłoże z zaprawy piaskowo-cementowej, która gwarantuje stabilność układanego materiału. Podobnym sposobem można zamulać łupek granitowy, który daje wrażenie pięknie ułożonej ścieżki, z różnokształtnych płaskich kamieni. To jaki sposób wybierzesz zależy od ciebie, ale pamiętaj, że układanie kostki brukowej nie jest łatwym zajęciem i nie warto się za to brać, nie posiadając żadnych umiejętności. Dość często można spotkać nieumiejętnie ułożone nawierzchnie, które po kilku miesiącach rozłażą się, gdyż brukarz nie potrafił dobrać odpowiedniego łączenia. Albo na przykład poprzez nieumiejętne przygotowani podłoża powstają zapadliska w nawierzchni lub wybrzuszenia spowodowane erozją i zbytnim ściśnięciem budulca.

Układanie kostki brukowej to trudne zajęcie, a efekty zależą od tego na ile dobry fachowiec się tym zajmował. Ważne jest, by umiejętnie dobrać odpowiedni budulec do miejsca w którym ma zostać zastosowany. Kostka granitowa lepiej sprawdzi się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jednak ma mniejsze walory estetyczne. Kostka granitowo natomiast wygląda pięknie, zwłaszcza gdy zostanie ułożona w artystyczny sposób, jednak nadaje się raczej do miejsc, gdzie nie będą na nią działały ogromne siły. Podobnie wygląda sprawa z łączeniami. Jeśli kostka ma wytrzymać większe naprężenia warto zastosować trwałą zaprawę.